Kurkide kasvatamise ABC

Kurkide kasvatamise ABC


28. märts 2021

Kevad on kohal ja ilmad hakkavad soojemaks minema. Võib hakata mõtlema ka vähem ettekasvatamist vajavate ja soojanõudlike kultuuride seemnete külvamisele.

Üks selline köögivili on kindlasti kurk. Liiga pikk ettekasvatusaeg venitab istikud välja ja muudab nõrgaks. Liiga varane kasvukohale istutamine aga lõpeb sageli taimede hukkumisega – kurk ei talu suuri temperatuurikõikumisi ja kindlasti mitte öökülma!

Kurkide ettekasvatamine kevadel

Seega on parim viis hea saagi tagamiseks  nii kasvuhoone- kui ka avamaakurgi puhul taime siseruumides ette kasvatamine. Sellega võid alustada juba 3 – 6 nädalat enne õue istutamist, milleks on mai lõpp või juuni algus. Kurke võid ette kasvatada kohas, kus on piisavalt soe ja valge, selleks sobib aknalaud või küttega kasvuhoone. Külva seemned 2 – 4 cm sügavusele mulda  umbes 6 cm läbimõõduga istutuskassettidesse või pottidesse.  Seemnete idanemiseks kulub 5 – 7 päeva. Kasvukoha temperatuur peaks päevasel ajal olema 20–25° ning öösel 17–18°.  Ideaalne ettekasvatuse aeg on 2 nädalat, pärast mida on taimedel 1-2 pärislehte.

Avamaale külva kurgiseemned maikuu lõpus või juuni alguses, kui mulla pindmine kiht on soojenenud üle 10°. Kui muld on liiga külm, siis seeme ei idane ja läheb tihti mädanema. Et muld kiiremini soojeneks, võib selle eelnevalt katta musta kile või musta kattelooriga. Seemned külvata 2–3 cm sügavusele niiskesse mulda ning kohe katta külv ka kattelooriga, mis pakub kaitset külma eest.  Sobivate kasvutingimuste juures tärkab kurk avamaal juba nädalaga.

Kurgitaimede ümberistutamine peenrale

Kurgi kasvatamiseks avamaal sobib kõige paremini hästi haritud saviliivmuld, samuti kerge kuni mõõdukas reguleeritud niiskusrežiimiga liivsavimuld, mis on kohev ja hea õhuvahetusega. Kuna kurk ei talu varju on oluline, et kasvukoht oleks hästi valgustatud.

Peenrale istuta taimed juuni esimeses pooles. Istutada tuleb nii sügavale, et idulehed jääksid mulla pinnale, see aitab kaasa külgjuurte tekkele.  Pärast istutamist peab taimi hoolikalt kastma ja multšima komposti või  turbaga.  Taimed võib istutada ritta, kus taimede vahe oleks 30–40 cm ja ridade vahe 50–60 cm. Pärast istutamist laota taimedele kohe peale katteloor. Katteloori all kasvatatud taimed annavad esimese saagi kuni kaks nädalat varem.

Oma saagi kasvatamiseks vajab kurgitaim palju vett. Kuival ajal tuleb neid regulaarselt, 2–3 korda nädalas kasta. Kastmiseks ei tohi kasutada külma vett, vaid see peab olema leige. Kogu anumatesse vesi, et see soojeneks õhutemperatuurini. Kui kuumal ja kuival suvel jäävad taimed pikemat aega kastmata, ei suud nad mullast omastada kõiki vajalikke toitaineid ning kurgid muutuvad kibedaks.

Kurk on väga nõudlik köögivili, aga õigel hooldusel kasvab suurepäraselt ja annab kaua saaki!

Allikad: Maakodu. Kodus, Maarahvapood

Koostas: Helen Pillai, Maheseemnetele

Klientide tagasiside: