Erinevad idandamise meetodid

Erinevad idandamise meetodid


13. aprill 2018

Mullameetod. Kress-salati, odra jt seemned võib külvata plastist karbikestesse ja panna otsese päikese eest varjatud sooja kohta, kus ei ole liigset kuumust. Mulda tuleb regulaarselt kasta ning tärganud võrseid tihti veega pritsida. 10-12 päeva pärast on karbis tihe mets 6-8 cm pikkuseid kahe idulehega võrseid, mida tuleks 1-2 päeva jooksul ära tarbida. Korraga liiga palju külvata ei maksa, sest pikaksveninud võrsed muutuvad mõruks ja puiseks. Pideva värske saagi kindlustavad väikesed, paaripäevaste vahedega täiskülvatud plastkarbid.

Klaaspurgimeetod. Idandamiseks on vaja klaaspurki, kummirõngast ja hõredat, vett ning õhku läbi laskvat marlit või riiet. Selle meetodi puhul on tähelepanu keskpunktis niiskuse andmine ning hallituse vältimine, milleks peab seemneid regulaarselt loputama. Alla kahe korra ööpäevas ei tohiks veeprotseduuri sagedus kunagi langeda. Parem on sagedasem, 4-5 korda päevas loputamine. Vesi peab olema talvel toasoe, soojemal ajal otse kraanist tulev joogivesi.

Loputamine toimub nii: kalla seemnete peale läbi marli poole purgi mahus vett ja liiguta purki ettevaatlikult, seejärel nõruta kogu vesi jälle hoolikalt välja. Tee seda vähemalt kaks korda päevas. Kui idude külge tekivad idulehed, siis tõsta purk päevavalgesse, kuid mitte päikese kätte, et lehed muutuksid roheliseks. Sobivam õhutemperatuur ruumis on 21-22 kraadi. Kalla purgi sisu suurele taldrikule, nopi välja mitte idanenud seemned. Tarvita kas kohe toiduks või paki plastkarpidesse ning säilita 6-7 päeva külmikus.

“Kasvuhoone” meetod. Idandamine toimub spetsiaalses idandamisnõus – kolmekordses anumas, mille korrustele võib panna seemneid samast või erinevatest sortidest. Korruseid võib täita ka erinevatel päevadel. Väikeste seemnete alla tuleb asetada spetsiaalne idandamispaber (või ka paksem köögipaber või marli), et seemned läbi sõelaaukudest läbi ei kukuks. Ärge pange idandamisnõusse liiga palju seemneid, sest nad hakkavad paisuma ning danditel on kasvamiseks vaja ruumi ja õhku. Ülekülvatud kasvualal jäävad paljud seemned lihtsalt idanemata. Kui seemned on korrustele asetatud, tuleb need üksteise peale tõsta ning valada kõige ülemisele korrusele 0,5 liitrit puhast joogivett, kust see valgub läbi kõigi korruste kõige alumiseni välja. Nõrgunud vesi tuleb ära valada, kuid see sobib ideaalselt toalillede kastmiseks. Veevooluga kogunevad seemned tihtipeale kuhjakestesse, mistõttu oleks mõistlik lusikaga neid peale loputamist pisut laiali ajada. Suuremad idandid veevooluga enam kaasa ei lähe.

Igal hommikul ja õhtul on vaja uuesti 0,5 liitrit puhast joogivett nõu ülemisele korrusele. Sõltuvalt seemnetest võtab idandite valmimine aega 3-8 päeva. Orienteeruv idandite valmimissaeg on ära toodud seemnete pakendil, pruunistuma hakkavad idandid on juba vanad ning neist enam vitamiine ja mineraalaineid otsida ei tasu. Allikas: www.vianaturale.ee





Klientide tagasiside: