Kuidas aias kahjuritest vabaneda?

Kuidas aias kahjuritest vabaneda?


30. juuni 2019

Kahjureid saab peletada ka isevalmistatud taimeleotistega. Kui keemiliste vahenditega harjub taim ära, siis Taimi Alberti sõnul on loodus inimesest targem – pritsitavad taimeleotised toimivad alati. Järgnevalt mõned looduslikud preparaadid, millega oleks vajalik taimi nähtava efekti saavutamiseks pritsida kord nädalas, kahjustajate massilise leviku ajal isegi 3 päeva tagant. Kui on aga kahjuritevaene aasta, siis piisab ka 4-5 tõrjekorrast. Pritsimist alustada vegetatsiooniperioodi algul või kohe pärast taimede istutamist kasvukohale!

Harilik vereurmarohi – lehetäide ja lehekirpude tõrjeks
4 taimepuhmast peenestada ning lisada 10 liitrit keeva vett, lasta seista 10-15 minutit, kurnata ja pärast vedela rohelise seebi lisamist ongi pritsimislahus valmis.


Kartulipealsed – lehetäide, lestade tõrjeks
1-2 kg värskeid või 600-800 g kuivatatud kartulipealseid valada üle 10 l kuuma veega, lasta seista 3-4 tundi, kurnata ja lisada vedelat rohelist seepi.


Kummel – kasvu soodustav ja mulla kaudu levivaid haigusi ennetav
Peotäis õisi valada üle 1-2 l kuuma veega, lasta seista 24 tundi, kurnata, lahjendada vahekorras 1:5 ja lisada vedelat rohelist seepi.
Mädanike ennetamiseks pritsida taimi lahjendamata (!) preparaadiga.


Koirohi – maasikalesta, lehetäide, õunamähkuri, sipelgate ja sõstrarooste tõrjeks
300-500 g värsket või 30 g kuivatatud taimmaterjali valada üle 10 l kuuma veega, lasta seista 3-4 tundi, kurnata, lahjendada 1:2 ja lisada vedelat rohelist seepi.


Kõrvenõgese-vereurmarohu-põldosja-küüslaugu preparaat – lehetäide, kartulimardikate, õunapuu ja porgandi lehekirpude, rohulutikate, tirtsude, sõstrarooste tõrjeks, olles samal ajal ka kiiretoimeline lämmastikväetis.
Tõrjevahend: kg värsket või 150 g kuivatatud kõrvenõgest + 150 g peenestatud värsket vereurmarohtu + 150 g peenestatud värsket põldosja + 5 g peenestatud värsket küüslauku valada üle 10 l kuuma veega, lasta seista 3-4 tundi, kurnata, lahjendada vahekorras 1:5. Kui ka vedelat rohelist seepi lisatud, on pritsimislahus valmis.
Vedelväetis: sama kogus taimi, kuid lasta lahusel seista 14 päeva kaanega kaetud nõus (et lämmastik õhku ei haihtuks) iga päev lahust vähemalt korra segades. Kahe nädala pärast lahus kurnata ja lahjendada 1:10, kasta taimede vahel mulda. Lahusega võib kasta ka orgaanilise multšiga (turvas, põhk, koorepuru, saepuru) kaetud peenraid.


Põld-piimohakas – jahukaste ennetamiseks roosidel
1 osa peenestatud taimmaterjali valada üle 3 osa keeva veega, lasta seista 6 tundi, kurnata ja lisada vedelat rohelist seepi.


Lõhnav püreetrum (kitsekakar) – lehekirbud, lehetäid, röövikud
Kg tooreid peenestatud taimi või 200-400 g kuivatatud taimi valada üle 2-3 l kuuma veega, lasta seista 1-2 päeva, kurnata, lahjendada leige veega 10-15-liitrisele mahule ja lisada vedelat rohelist seepi.


Kibe pipar – liblikate röövikute, lehetäide ja lehekirpude tõrjeks
100 g värskeid piprakaunu keeta 1 l vees aeglaselt 1 tund, seejärel valada mass klaasnõusse ja lasta seista 1-2 ööpäeva, kurnata, pritsimiseks võtta 50 g lahust 10 l vee kohta ja lisada vedelat rohelist seepi.


Sinepipulber - röövikute, lehekirpude, lehetäide tõrjeks ja ka potililledel väheharjasusside (nt vihmaussid) tõrjeks (kui toalilled enne öökülmade tulekut uuesti tuppa tuuakse)
100 g sinepipulbrit segada 10 l sooja veega, lahjendada 1:1 ja pärast vedela rohelise seebi lisamist ongi pritsimislahus valmis.


Sibul – kartuli-lehemädaniku, punase kedriklesta, lehetäide, lehekirpude ja porgandikärbse tõrjeks
5 teelusika täit peenestatud sibulat või 20 g sibulakoori valada üle liitri keeva veega, lasta seista üks ööpäev suletud nõus ja lisada vedelat rohelist seepi.


Küüslauk - punase kedriklesta, lehetäide ja lehekirpude tõrjeks
Teelusikatäis peenestatud küüslauku valada üle liitri keeva veega, lasta seista üks ööpäev suletud nõus, juurde segada vedelat rohelist seepi ja pritsimislahus on valmis.


Sõnajalg (kilpjalg) – lehetäide tõrjeks
1 kg värsket või 200 g kuivatatud taimmaterjali valada üle 10 l keeva veega, lasta seista 3-4 tundi, kurnata, lahjendada 1:10, lisada vedelat rohelist seepi. Raagus puudele-põõsastele pritsida lahjendamata lahust.


Tomat – lehetäide, lehekirpude, lehelutikate ja lestade tõrjeks
4 kg värsket, tükeldatud taimmaterjali valada üle 10 l sooja veega, lasta seista 3-4 tundi, keeta 30 minutit nõrgal tulel ja kurnata. Lahus võib seista pimedas ruumis kuni aasta. Seisnud preparaati lahjendada vahekorras 1:1 ja vastvalmistatud preparaati 1:2 ning vedela rohelise seebi lisamise järel on pritsimislahus valmis.


Tubakas - lehetäide, lehekirpude, lehelutikate tõrjeks (va tomat ja kartul)
100 g tubakapulbrit lisada liitrile veele, lasta seista ühe ööpäeva ja kurnata. Preparaati lahjendada 1:3 ja lisada vedelat rohelist seepi.

Allikas: Taimi Albert (kasutatud kirjandus: Kiudorf, R. “Taimsete preparaatide valmistamine ja kasutus”)





Klientide tagasiside: