Kuidas parandada mulla omadusi ja turgutada mulla elustiku?

Kuidas parandada mulla omadusi ja turgutada mulla elustiku?


14. aprill 2016

Kui aga toota ka mahedana aktiivselt, siis järjest rohkem tuuakse maheviljelusse ka tavaviljeluse tehnoloogiaid, eesmärgiks mullaviljakuse tõstmine. Üheks lahenduseks mulla viljakuse tõstmiseks on efektiivsete mikroorganismide lisamine mulda.

EM - kasulikud mikroorganismid, mis ümbritsevad meid eluslooduses

Mikrobioloogilisest efektiivsusest sõltub see, kuidas taimed omastavad toitaineid, sest mikroobid mõjutavad toitainete ringlust, mille toimel töödeldakse orgaanilised taimejäänused huumuseks. Mullamikroobide arvukust aitab tõsta sõnniku lisamine mullale, kui aga sõnnikut ei ole, siis on heaks alternatiiviks erinevate bioaktivaatorite kasutamine.

Kuidas parandada mulla omadusi ja turgutada mulla elustiku? 

Agri Partneri seminaril rääkis Jakub Cholewa, ettevõttest Greenland Technologia, lahti efektiivsete mikroorganismide ehk EM teema.
"Efektiivsete mikroorganismide EM Tehnoloogia on välja töötatud enam kui 40 aastat tagasi, 1983. aastal, dr Tero Higa poolt Jaapanis. EM on kombinatsioon kasulikest mikroorganismidest, mis ümbritsevad meid vabalt looduses. Toode koosneb 80st erinevast bakteriliigist, kus igal bakteril on oma konkreetne ülesanne. Kõik tootes sisalduvad mikroorganismid on ehtsal kujul ehk neid ei ole muundatud," tutvustas EMi Cholewa. "EM aitab maha suruda taimede patogeene ja haiguseid ning aitab taimedel paremini kasutada mulla mineraale, muudab efektiivsemaks fotosünteesi ja parandab bioloogilise lämmastiku omastamist. Mulla seisukohast aitab EM lagundada orgaanilist ainet mullas, tõstab mulla viljakust, parandab mulla struktuuri. Kui mullad on elavad, peaks üle vaatama muldade mineraalide sisaldused ning vajadusel juurde andma erinevate maheväetistega nii makro- kui mikroelemente."

Küsimusele, miks see toode üldse leiutati, vastas Cholewa, et eelkõige oldi huvitatud bakterite sümbioosist loomade või taimedega. "Dr. Higa jagas bakterid headeks, halbadeks ja nendeks kes meid ei sega. Mulla ja taime seisund on otseselt seotud mikroorganismidega ja meie huviks on head mikroorganismid," ütles ta.
Jakub Cholewa tõi oma ettekandes näiteid Poolas tehtud katsetest. "Kõik algab mulla olukorra hindamisest ja siis tuleb leida võimalused, kuidas just teie piirkonna mulda parandada. Kui on tegu näiteks liiga tiheda, kokkusurutud, väikese veemahutavusega, suurtes kamakates oleva mullaga, siis väetise andmine ka ei aita. Samuti põhjustab orgaanika mittekomposteerumine erinevaid haigusi mullas. Mida siis teha? Seega tuleb viia mulda juurde kasulikke mikroorganisme. Need mikroorganismid, mis viivad mädanemisprotsessini, on mullas domineerivad. Ühel hektaril võib olla 10 tonni erinevaid baktereid. Aga meie soov on anda juurde vaid häid baktereid. Ehk idee ongi muuta mulla enda käitumist ja anda sinna väikeste koguste kaupa häid baktereid, kes siis seal võimust võtaksid ja toimuks koostöö, kus EMis olevad bakterid n.ö õpetavad mullas olevaid baktereid toimima mulda parandaval moel," rääkis Cholewa ja lisas, et see protsess ei ole kerge ning rõhutas, et mikroorganismide all mõtleb ta nii baktereid, kui seeni jms.

Peamised EMi koostisosad on piimhappebakterid, fotosünteesivad bakterid, pärmid ning lisaks teised kasulikud mikroorganismid, kes toetavad üksteist ning soodustavad üksteise arengut ja kooseksisteerimist. 
"Piimhappebakter on kõige olulisem koostisosa, see on taimele probiotikum ja kaitseb taime. Fotosünteesivate bakterite tulemusel tekivad mulda aminohapped, nukleiinhapped, bioaktiivsed ained ja suhkrud, mida taim otse omandab. Ka seened toodavad mullas erinevaid aminohappeid, ensüüme ja teisi kasulikke aineid," selgitas Cholewa.

Millist kasu siis saab põllumees EMi kasutamisest? "Esimese asjana muudavad tootes sisalduvad mikroorganismid mulla struktuuri. Tänu struktuuri paranemisele paraneb ka mulla veemahutavus, paraneb hapnikuringlus ja paraneb mulla pH. Huumuse muutus toimub aeglasemalt. Ka mulla elustik muutub aktiivsemaks. Mõju kasvatavatele taimedele on see, et taime juurestik muutub tugevamaks ja tervemaks. Näha on kahjuks ka seda, et ka umbrohud hakkavad paremini kasvama. Seda saab veidi muuta, kui valid õige aja toote kasutamiseks," tõi EMi kasulikud omadused välja Cholewa.

TASUB TEADA
Bioaktivaator EM Efektiivsed Mikroorganismid on mõeldud kasutamiseks mahepõllumajandustootmises taimede saagikuse tõstmiseks ja mullaviljakuse parandamiseks.

EM kasutamise mõjud:
o Rikastab mulda kasulike mikroorganismidega;
o Aktiviseerib mulla mikrobioloogilisi protsesse; 
o Soodustab kasulike bakteri kommuunide arengut mullas; 
o Parandab mulla struktuuri; 
o Tõstab mullaviljakust;
o Kiirendab orgaanilise aine lagunemist mullas; 
o Aitab taimedel paremini omastada mullas leiduvaid mineraale; 
o Kiirendab taimede kasvu; 
o Tugevdab taimede juurestikku; 
o Suurendab taimede saagikust ja parandab saagi kvaliteeti; 
o Muudab efektiivsemaks fotosünteesi ja parandab bioloogilise lämmastiku omastamist; 
o Aitab maha suruda taimede juurpatogeene ja seenhaiguseid; 
o Tugevdab taimede loomulikku vastupanuvõimet ebasoodsate keskkonnatingimuste vastu.

Kasutamine
o 1 l/ 100 kg seemne kohta;
o 10-30 l/ha vahetult enne mullaharimist või külvi, temp. 5…8 C (lisada 200 l vett);
o 5-20 l/ha (lisada 200 l vett) 2-3 korda kasvuperioodil;
o 10-30 l/ha (lisada 200 l vett) enne kündi või kõrrekoorimist. 
Eestis müüakse Poolas valmistatud EM tooteid ja sellega tegeleb Agri Partner OÜ
Vaata lisa: http://agripartner.ee/

HUVITAV FAKT: 
Orgaanilise aine rikkas mullas võib 1 hektaril olla kuni 8 tonni mikroorganisme, 1 kg mullas võib olla umbes 500 miljardit bakterit ja 10 miljardit mikroseent. 
Ühes teelusikatäies viljakas mullas on rohkem elusorganisme kui maakeral inimesi.

Allikas: pollumajandus.ee





Klientide tagasiside: