Sihvakas sidrunhein

Sihvakas sidrunhein


23. mai 2018

Sidrunhein (Cymbopogon) on jõulise kasvuga mitmeaastane kõrreline, kes looduslikult kasvab troopilises Aasias: Indias, Malaisias, Sri-Lankal, Tais jm. Kogu taimel on tugev sidruni maitse ja lõhn. Puhmik võib kasvada kuni 1,5 meetri kõrguseks. Lehed on alumises osas lihakad ja valged.

Lõunamaalt pärit sidrunhein on meil külmaõrn, aias võib teda kasvatada vaid üheaastasena. Talveks tuppa tuues saab sidrunheinast aga aastateks kauni sihvakate süstjate lehtedega potitaime, keda on tore tõsta suveks rõdule või terrassile.

Sidrunheina on kodus väga lihtne kasvatada. 

Seemned idanevad 20-25° juures nädal kuni kaks.

Sidrunhein vajab palju soojust ja valgust ning rammusat mulda. Kasvuajal andke talle rohkelt vett ja väetage pidevalt, talvel kastke minimaalselt. Kuna see taim talub ka poolvarju, elab ta toas meie pika pimeda talve edukalt üle. Siiski leidke talle võimalikult valge kasvukoht, soovitatavalt lääne- või lõunaaknal. Kastke kord paari nädala jooksul.

Taime võiks igal aastal ümber istutada. Kevadel lõigake vanad kõrred maha, et nende asemele kasvaksid uued ilusad noored võrsed. Kevadel on sobiv aeg teda paljundada, selleks jagage puhmikut. Suvel tahab sidrunhein olla jalgupidi vees, aga lauspäikest ei armasta.

Temast saab oivaliselt lõhnava ja mahedalt hapuka maitsega tee, mis on hea nii kuumalt kui külmalt. Aromaatseid varretükikesi tasub lisada ka musta, rohelise ja mõne muu taimetee sisse. Kuivatatud ürt säilitab aromaatsuse mitu aastat.

Värskeid noori lehti võib panna maitseks salatisse. Jämedad varred sobivad tükeldatult ühepajatoitu, vokiroogadesse ja kala juurde. Kastmetele-suppidele annavad need huvitava maitsenüansi. Noori lehti ja varsi võib lisada kompottidele ja jookidele.

Sidrunhein on üks tai köögi põhiainetest, tema lihakaid varsi on olnud müügil ka meie toidukauplustes.

Kodune sidrunhein on veel ravimtaime eest. Lehtedest valmistatud tõmmisel on põletikuvastane toime, sellega saab ravida aknet ja vistrikke ning see toniseerib hästi nahka. Sidrunheinatee sisaldab tervislikke antioksüdante ja vähendab depressiivsust. NB! Mõnel inimesel võib sidrunhein nahka ärritada.

Allikas: Maakodu

Klientide tagasiside: