Maheseemned, tavaseemned, F1 ja pärandsordi seemned lahti seletatult

Maheseemned, tavaseemned, F1 ja pärandsordi seemned lahti seletatult


30. juuni 2023

Mahepõllumajanduslikud seemned on spetsiaalselt sertifitseeritud ja toodetud vastavalt mahepõllumajandusele kehtestatud standarditele. Need seemned on mõeldud kasutamiseks mahepõllumajanduses, kus põllukultuuride kasvatamisel ei kasutata keemilisi väetisi ega sünteetilisi pestitsiide. Sertifitseeritud maheseeme ei puutu kokku keelatud kemikaalidega kogu põllul kasvamise ajal ega ka koristamisel ja töötlemisel

Tavaseemned (puhtimata seemed) Puhtimata seemet ei ole töödeldud ühegi keemilise, bioloogilise ega füüsikalise meetodiga. Seemne aretusprogrammis pole kasutatud GMO tehnikaid.

F1 seeme tähendab, et tegu on kahe sordi ristamisel saadud järglaste esimese põlvkonnaga. Hübriidsort ehk F1 on saagikam, aga kasvutingimuste suhtes nõudlikum- vajab korrapärast väetamist ja kastmist.

Pärandsort (inglise keeles "heirloom") on taime sort, mida on kasvatatud ja põlvest põlve edasi kantud perekonna või kogukonna poolt. Need võivad olla näiteks köögiviljad, puuviljad, teraviljad, ürdid või lilled. Pärandsordid on sageli hinnatud nende ajaloolise ja kultuurilise tähtsuse, erilise maitse, aroomi ja kasvutingimuste vastupidavuse tõttu. Sageli on need ka geneetiliselt mitmekesisemad kui tööstuslikult kasvatatavad sordid, mis tähendab, et neil on suurem vastupidavus haigustele ja kahjuritele. Pärandsordid on olulised ka säilitamaks kohalikku toidukultuuri ja traditsioone.

Klientide tagasiside: