Pakis - Sooda-ogamalts ehk argetti, tavaseeme

Jamie Oliver kasutab! Sooda-ogamalts ehk argetti, tavaseeme

Salsola soda


Hetkel läbimüüdud
Pärandsort. Peakokk Jamie Oliveri fännidele tuttav, küllaltki haruldane. Itaalias populaarne ja Ameerika Ühendriikide tipptasemel Itaalia restoranides kuum agretti on 46 x 64 cm ürt. Puhtimata seemet ei ole töödeldud ühegi keemilise, bioloogilise ega füüsikalise meetodiga. Seemne aretusprogrammis pole kasutatud GMO tehnikaid.

Sellel üheaastasel taimel on pikk murulaugule sarnane lehestik ja küpsena umbes 50 päeva pärast näeb see välja nagu suur murulauk.

Sooda-ogamalts kasvab looduslikult Vahemere rannikualal, aga seda kasvatatakseka aedviljana. Ogamaltsa lehed ja võrsed on söödavad, eriti noorest peast. Lehti tarvitatakse salatiks. Itaalias on hooaeg varasuvel. 

Kuumutatult meenutab maitse spinatit. Kõige levinum ongi aurutamine ja praadimine, siis serveeritakse sidrunimahla ja õliga näiteks kalaroogade juurde. (Allikas NamiNami) 

Agretti maitset on mitmeti kirjeldatud nii natuke mõrkja, peaaegu hapuna, kui mõnusama krõmpsuvuse, mõmõrkja ja soolakana. Kasvab see looduslikult kogu Vahemere aladel. Selle taime haruldasi seemneid on raske leida. Neid on ka raskemapoolne idaneda; idanevus on umbes 30%. Istutage need kohe kevadel, kui mullatemperatuur on umbes 18 C. Külvake seemned ja katke need umbes 1 cm mullaga. Seemned peaksid olema üksteisest 10-15 cm kaugusel. Seemned peaksid idanema 7-10 päeva jooksul. Taime saab koristama hakata siis, kui see on umbes 17 cm pikk. Lõigake taime tipud siis kasvab see uuesti, samamoodi nagu murulauk.

"Pärandsort" (inglise keeles "heirloom") on taime sort, mida on kasvatatud ja põlvest põlve edasi kantud perekonna või kogukonna poolt. Need võivad olla näiteks köögiviljad, puuviljad, teraviljad, ürdid või lilled. Pärandsordid on sageli hinnatud nende ajaloolise ja kultuurilise tähtsuse, erilise maitse, aroomi ja kasvutingimuste vastupidavuse tõttu. Sageli on need ka geneetiliselt mitmekesisemad kui tööstuslikult kasvatatavad sordid, mis tähendab, et neil on suurem vastupidavus haigustele ja kahjuritele. Pärandsordid on olulised ka säilitamaks kohalikku toidukultuuri ja traditsioone.Pakis 50 seemet

Klientide tagasiside: