Pakis - Paraguai suhkruleht ehk STEVIA - seemned

Suhkru asendaja Paraguai suhkruleht ehk STEVIA - seemned

Stevia rebaudiana


Hetkel läbimüüdud
30 korda magusam kui suhkur! Valged õied. Erinevalt suhkrust ei oma kõrvalmõjusid. Madala kalorsusega suhkruasendaja diabeedihaigetele. Lehti kasutatakse värskelt ja kuivatatult siirupi ja tõmmisena.

Stevia kasvatamiseks peab järima täpseid juhiseid.

1-aastasena kasvatatav mitmeaastane subtroopiline taim. Lehed sisaldavad glükosiid-steviosiidi, mis on 30 korda sahharoosist magusam. Erinevalt suhkrust ei oma kõrvalmõjusid. Madala kalorsusega suhkruasendaja diabeedihaigetele. Lehti kasutatakse värskelt ja kuivatatult siirupi ja tõmmisena.

Seemnetest tärganud seemikud vajaksid ettekasvatusperioodi kasvuhoone tingimustes 7–8 nädalat. Tegu on lühipäevataimega, mis vajab minimaalselt 16 tunnist päevavalgust. Ettekasvatatud taimed on väga külmakartlikud, neid võib meie ilmaoludes välja istutada siis, kui öökülmade oht on möödas ja mulla temperatuur on 10–15 °C ehk eeldatavasti mai keskpaiku. Meie kasvutingimustes tuleks paraguai suhkrulehte kasvatada kasvuhoones, päikesepoolsemas küljes. Taim istutatakse ca 7 cm sügavusele, vahedega 40 cm ja reavahe soovitatavalt 50–60 cm. Mulla pH võiks olla 4,5. Looduslikus kasvukeskkonnas kasvab põõsas 75 cm kõrguseks ja 50–60 cm laiuseks. Umbes 7 cm kõrguseks kasvanud taime tuleks pintseerida, et peavars hakkaks harunema ning taim omandaks põõsasja kuju. Kultiveeeritavatel suhkrupõõsastel soovitatakse õied eemaldada, et soodustada saagikust ja magusainete kõrget kontsentratsiooni lehtedes.

Taim armastab niiskust, kuid kuna juured ei talu seisvat vett, soovitatakse taime 2–3 päeva tagant vihmutada, kuid kasta mitte tihemini kui iga kahe nädala tagant. Liigne kastmine vähendab taime magusainete sisaldust, need uhutakse veega maapinda.

Võib kasvatada ka 25–30 cm läbimõõduga pottides, suuremad taimed vajavad 10-liitrise mahutavusega potti. Kasutage potte, mille põhjas on augud, tagamaks vee äravoolu ja vältimaks juurte mädanemist. Pealtväetamiseks võib iga paari nädala tagant pritsida lahja mereadru leotisega.

Ilmade jahenedes tuleks paraguai suhkruleht tuua koos potiga sisetingimustesse talvituma (min temperatuur ca 18 °C). Toatingimustes saab põõsalt aastaringselt saaki 3–4 aastat, sobilikes tingimustes ka kauem.

 Pakis 5 seemet

Klientide tagasiside: