Pakis - Lillkapsas - SNOWCROWN - seemned

Lillkapsas - SNOWCROWN - seemned

Brassica oleracea


Hetkel läbimüüdud
Väga varajane sort, kerge kasvatada, elujõuline ja kiirekasvuline. Magus ja mahedamaitseline. Saak juunist septembrini. Vili kaalub 0.4-0.9 kilo.

Varajane ja mahe sort, magusamaitseline. Selle sordi lillkapsastel on lumivalged pead. Kerge kasvatada, saagirikas. Kui valmib kuival peroioodil, võid lillkapsa pea minna roosakat värvi.  Vili kaalub umbs 0.6 kilo.

Lillkapsas on üheaastane taim. Toiduks kasutatakse õisikut, nn. pead, mis koosneb lühikestest, lihakatest mitmekordselt harunenud ja tihedalt üksteise kõrval asuvatest õievartest koos vähearenenud õiepungadega. Õisik ei sisalda klorofülli, on valge või kreemikas. Pärast õisiku lõplikku formeerumist hakkavad välimised õievarred aktiivselt kasvama, muutuvad roheliseks ja ajavad välja õiepungad.

Soodsa temperatuuri (18 - 20 °C) ja küllaldase niiskuse korral tärkab lillkapsas juba 3 - 4 päeva pärast. Lehtede kasvuks optimaalne temperatuur on 13 - 18 °C, kuid üsna edukalt kasvavad istikud ka temperatuuril 8 - 10 °C. Pikaajaline madal temperatuur (alla 8 °C) aeglustab peade moodustumist. Üle 20 °C soojuses kasvanud istikutel arenevad väikesed ja kiiresti laiali kasvavad õisikud. Õisikute arenguks kõige soodsam temperatuur on 15 - 17 °C. Tugeva juurekavaga ja hästi karastatud lillkapsa istikud taluvad - 5...-7 °C öökülmi. Nõrku karastamata istikuid kahjustab aga juba -2...-3 °C öökülm. Lillkapsapead on miinustemperatuuri suhtes tundlikud, -2...-5 °C korral tekivad õisikutele klaasjad laigud, mis hiljem hakkavad mädanema.

Lillkapsas on niiskusenõudlik kultuur. Eriti suur on veevajadus lehtede intensiivse kasvu ajal. Kuiva mulla puhul tekib kasvuseisak ja moodustuvad enneaegsed, väikesed ning väärarenenud õisikud. Vihmutamine tasub end ära. Kõrge õhuniiskus (85 - 95 %) õisikute moodustumise ajal soodustab nende suureks ja tihedaks kasvamist. Taimede lähedase õhukihi niiskuse kihi suurendamiseks annab häid tulemusi uduvihmutus, mille puhul veekulu on väike.

Eelistab sügava künnikihi, huumusrikka ja küllaldase niiskusega liivsavimuldi. Rasketel liivsavidel ja madalsoomuldadel kasvanud lillkapsas on halva kvaliteediga ning kasvuperiood pikeneb. Muld peab olema neutraalne või nõrgalt karbonaatne. Happelisel mullal head saaki ei saa ning on kapsanuutrisse haigestumise oht.

Eelistab tuultele lahtist põldu - kahjureid vähem.

Varajase saagi saamiseks külvatakse märtsi II dekaadil külvi kassettidesse või kastidesse. Lillkapsast on soovitav külvata kahe nädalaste vaheaegadega, et saak laekuks pidevalt. Viimane külv tehakse mitte hiljem kui 15 juunil. Otse avamaale külvatakse mai I ja II poolel. Enne külvi seeme puhitakse. Lillkapsal on juurekava nõrgem kui peakapsal, siis soodustab pikeerimine selle välja arenemist. Substraadiks kasutatakse eelnevalt lubjatud ja väetatud turvast.

Tõusmete ilmumiseni peaks olema temperatuur 18 - 20 °C. Tõusmete ilmumisel hoitakse taimi 15 - 20 päeva temperatuuril 18 - 20 °C, peale seda 15 - 22 °C. Enne välja istutamist taimi karastatakse.

Lillkapsaistikud istutatakse 5 - 6 lehe faasis. Taimede vahe reas jäetakse olenevalt sordi kasvutugevusest 30 - 45 cm. Väiksema lehestiku ja juurekavaga istikuid saab istutada 3 - 4 lehe faasis istutusmasinatega. Istikud võib katta kattelooriga, see kiirendab taimede arengut ja saagi valmimist.

Tõusmepõletiku vältimiseks kastetakse istikuid harva. Varre peitkärsaka tõrjeks pritsitakse istikuid Karetega. Kapsakärbse lendluse ajal pritsitakse taimi Karetega või Fastacuga. Kahjurite kahjustuse ära hoidmiseks võib taimi kasvatada katteloori all.Pakis 30 seemet