Pakis - Maasikafüüsal - seemned

Maasikafüüsal - seemned

Physalis Philadelphica


Hetkel läbimüüdud
Varajane (saagini 95 päeva). Viljad pisikesed oranźikas-kollased, kaaluvad 5-10g. Magusad, maasika maitsega.

pärineb Mehhikost ja USA lõunaosast, kasvab ka Peruus, Puertoriikos, Venetsueelas. Taim on madalakasvuline, kompaktne, 30-40 cm  kõrge, karvadega kaetud. Vili on pisike, väga magus (15%suhkruid), nende lõhn meenutab metsmaasikat, ananassi jne. Vilja ümbritseb tupp, mis valmides ei avane.

Maasikafüüsalit kasutatakse  värskelt, kuid teda ka kuivatatakse („rosinad“), tehakse keedist, kompotti, sukaadi jt maiustusi.

Füüsali kasvatamine

Kasvukoht: Taimed kasvavad hästi kergemapoolsel, lahjemal mullal. Rikkalikult väetatud mullal kasvavad küll taimed ise hästi, kuid saak võib jääda kehvaks.

Seemnete külvamine ja istutamine: Seemned eelkasvatatakse toas, kattes need külvamise ajal õhukese mullakihiga. Muld peab olema pidevalt parajalt niiske. Vajadusel pikeeri taimi ning väeta orgaanilise väetisega. Istikud kasvatatakse umbes 60 päeva vanuseks ja istutatakse pärast öökülmade ohu möödumist kasvukohale. Mehhiko füüsali istutuskaugus on 60×40 cm ja peruu füüsalil aga 75×75 cm. Ehkki füüsaleid kasvatakse rohkem kasvuhoones siis sobivad nad suhteliselt hästi ka avamaale, kui see on päikesepaisteline ja  tuulte eest varjatud. Näiteks tasub aiamaal proovida kasvatada maasikafüüsalit.

Hooldamine: Füüsali kasvatamine ei nõua erilist aega. Taimi ei ole vaja kujundada, vajadusel vaid kasta. Pealtväetamisega tasub olla ettevaatlik, sest taimedele sobib lahjem muld. Allikas: RodoaedPakis 10 seemet