Pakis - Kaalikas- LOMOND - seemned

Suurepärane maitse! Kaalikas- LOMOND - seemned

Brassica napus


Hetkel läbimüüdud
Üks parimaid orgaanilise kaalika sorte. Vastupidav kopituse suhtes. Kauni punaka koorega ja kollase sisuga ning suurepärase maitsega!

Üks parimaid orgaanilise kaalika sorte. Vastupidav kopituse suhtes. Punaka koorega ja kollase sisuga, suurepärase maitsega kaalikasort.

Lisaks C-vitamiinile sisaldab kaalikas ka peaaegu kõiki B-grupi vitamiine ning samamoodi nagu porgand ka karotiine. Karotiin muutub organismis A-vitamiiniks, kuid vajab omastamiseks rasvainet. Seega on hea ka kaalikasalatile lisada erinevaid rasvaineid- näiteks oliivõli.  Peale eelpoolmainitud ainete, sisaldab kaalikas ka eeterlikke õlisid, pektiinained, naturaalseid süsivesikuid ning valke. Kaalikas varustab meid ka mineraalainete, kaltsiumi, kaaliumi, magneesiumi, naatriumi, fosfori ning rauaga. Lisaks sellele on kaalikas kiudaineterohke ning üsna kalorivaene.

 

Inimestele, kelle kolesteroolitase on kõrge, sobib kaalikas eriti hästi, kuna kaalikas aitab seda hoida normi piires. Kaalikas aitab kaasa ka südametööle ning närvisüsteemi tasakaalukusele, samuti on teda hea tarvitada veresoonte lupjumise vastu. Kuna kaalikas sisaldab nii rauda, kui C-vitamiini, siis on teda hea näksida ka aneemia korral, või kui on kalduvus aneemia tekkeks.

Mida paljud inimesed ei tea, on see, et kaalikas toimib ka loodusliku antibiootikumina, seega on hea kaalikat süüa külmetushaiguste hooajal, et need endast eemal hoida.

Kindlasti mõtlete, et kas eelpool mainitud jutt kehtib ainult toore kaalika korral.  Tegelikult säilitab kaalikas enamuse oma vitamiinidest ja mineraalainetest ka kuumtöötlemisel. Näiteks keetmisel ja küpsetamisel.  Seega lisage kaalikas edaspidi kindlasti oma pajaroogade menüüsse, suppidesse ja hautistesse.

Kaalikas on ristõieliste (Cruciferae) sugukonda kuuluv kaheaastane taim. Esimesel aastal kasvatab juurvilja ja teisel aastal üle meetri kõrguse õisikuvarre. Teda on väga lihtne kasvatada, sest ta on külmakindel, vähenõudlik ja annab rohkelt saaki. Kaalika seemned idanevad juba 2-3 plusskraadi juures. Kui kaalikataimed on hakanud idanema ning tekivad tõusmed, siis taluvad need isegi kuni kolmekraadist külma. Kaalikas kasvab kõige paremini 15-19 kraadi juures. Soojemate temperatuuride korral võib kaalikas muutuda mõruks ja kibedaks ning suhteliselt puiseks.

Kaalikataimele meeldib valgus ning niiske muld, seega peab taimi hoolikalt kastma. Mullastiku suhtes ei ole kaalikataimed väga nõudlikud. Põhimõtteliselt võib neid kasvatada igasugusel mullal,  kuid kaalika lemmikuks on keskmise raskusega liivsavi- või savimullad.

Kaalika kasvatamisel ei tohi hilineda taimede harvendamisega, kuna muidu venivad nad välja ning suunavad oma jõu lehtede ja varre kasvatamisele, samas kaalika juurvili jääb väikeseks.

Kuna kaalikas on külmakindel, ei pea teda ette kasvatama, vaid võib külvata otse avamaale. Kaalika seeme külvatakse 1-2 cm sügavusele. Kui kaalikaid kasvatatakse peenral, peab ridade vahe olema vähemalt 25-30 cm.  Seeme tärkab tavaliselt nädalaga ning kaalika kasvuaeg on keskmisel 130 päeva.Kaalika mugulad  tuleb koristada enne külmade saabumist, siis säilivad nad hästi.  Kaalikad tõmmatakse lehtepidi mullast välja, raputatakse puhtaks ja lastakse taheneda. Pärast lõigatakse alumised juured ja pealsed osad ära ning viiakse hoiukohta. (Allikas: Rodoaed.)

 Pakis 50 seemet