Pakis - Söögipeet ALBINA VEREDUNA - seemned

Laste lemmik Söögipeet ALBINA VEREDUNA - seemned

Beta vulgaris


Hetkel läbimüüdud
See pärandsort on elevandiluu karva viljalihaga, magusa maitsega ning meeldib väga lastele.

Saagini 55 päeva
pH mullas 5.6-6.6
Tahab päikeselist kasvukohta

Kasuta salatites, röstitult, marineerimiseks. Sobib ka külmutamiseks. Lehed on samuti vitamiinirikkad ja söödavad.

Söögipeedi külvamine ja kasvatamine

Söögipeeti kasvatatakse vahetult kasvukohale külvates. Kui on soov peedisaaki varem koristada, võib peeti ka eelkasvatada ning seejärel ümber istutada, sest ümberistutamist talub peet hästi.

Avamaale ei soovitata külvata peeti enne, kui muld on soojenenud vähemalt +8 kraadini. Meie kliimas on kõige parem külviaeg maikuu keskpaik ning lõpp. Kui on soov külvata varem, siis aitab hädast välja katteloor või kile. Selle all hoiab muld paremini soojust ning peedid kasvavad hästi. Kui peeti külvata hiljem, tuleb seemneid tihedamini kasta, kuna sooja ja kuiva mulla puhul ei ole idanemisprotsess nii kiire.

Peete külvatakse üksteisest 5-10 cm kaugusele ning kui on soov peete kasvatada mitmes reas, siis tuleks reavahe jätta umbes 25-30 cm. Niimoodi külvatud peedid tulevad väiksemad või keskmise suurusega ning on just parajad köögis roogade valmistamiseks. Kui on aga soov saada suurekasvulisi peete, siis tuleks peedid külvata üksteisest 20-25 cm kaugusele.  Seemne istutamissügavus sõltub  mullatüübist. Kui muld on kerge ja õhuline, siis sobib istutamissügavuseks umbes 3-4 cm. Raskema mulla korral aga 2-3 cm.

Söögipeet tärkab umbes 8-10 päeva pärast. Peet ei vaja väga palju kasvuaegset hoolt. Jälgida tuleb, et muld oleks kobestatud ja umbrohupuhas. Kui suvi on vihmavaene, tuleb peeditaimi ka kasta.  Kui peedid on kohe õigesti külvatud, ei pea neid harvendama, kui nad on aga liiga tihedalt, siis on harvendamine vajalik. Kuna peedid vajavad palju valgust, siis tihedalt kasvades jääk kasv nõrgemaks.

 

Peet tuleb koristada sügisel enne öökülmasid. Kõige parem oleks peedi juurvilja säilitada keldris. Pärast mullast väljatõmbamist, tuleb peedid raputada mullast puhtaks ning lõigata ära enamus varrest. Alles võib jätta 2-3 cm pikkuse varrejupi, kuna pealsete äralõikamisel ei tohi vigastada juurvilja ennast. Sobivaim säilitustemperatuur on +3 kuni +4 kraadi. Kõrgema säilitustemperatuuri korral hakkavad juurvilja omadused halvenema. Peet võib tõmbuda ka kortsu ja kärbuda.

Mida paljud inimesed ei tea, on see, et suvel võib kasutada toiduks ka peedi noori ja värskeid lehtesid. Suvel võib peedilehtede C-vitamiini sisaldus olla isegi 25-45mg. Samuti võib mõned väikesemad ja nirumad peedid panna sügisel hoopis lillepotti kasvama, et ka talvel saaks nende lehti söögiks kasutada. Allikas: Rodoaed

 Pakis 50 seemet

Klientide tagasiside: