Pakis - HAPU OBLIKAS Punaste roodudega verev sort, tavaseeme

HAPU OBLIKAS Punaste roodudega verev sort, tavaseeme

RUMEX ACETOSA

Toode on laos

Hind: 2.25 €


Kogus:

Lisa ostukorvi
Hapu oblikas on lastele hästi tuntud hapude lehtedega taim. Paljud teavad ilmselt, et hapu on tegelikult kogu taim, mitte ainult tema lehed. Hapu oblika meeldiva maitsega lehed kosutavad sageli ka vanemaid rännumehi. Puhtimata seemed. Puhtimata seemet ei ole töödeldud ühegi keemilise, bioloogilise ega füüsikalise meetodiga. Seemne aretusprogrammis pole kasutatud GMO tehnikaid.

Lehti kasutatakse köögiviljana salatite ja suppide valmistamiseks. Hapu oblikat ning temast aretatud sorte kasvatatakse isegi sel eesmärgil aiapeenardel. Tegemist on valgusidanejaga. Valgusidanejad on seemned, mis külvatakse mulla peale.

1) Niisuta külvianumasse pandud muld.

2) Sõelu mulla peale peenikest liiva ja niisuta see.

3) Seemned külva liivakihi peale.

4) Niisuta ja aseta peale toidukile (või kasuta minikasvuhoonet).

5) Külvid pane sooja ja valgesse kohta, näiteks lõunapoolsele aknalauale, aga ole ettevaatlik, liigne päike võib külvid kuivatada, see just ongi valgusidanejate puhul suurimaks ohuks.

Hapik, oblik, hublik, apuein, hapukapsas

Looduslikult levib hapu oblikas mitmesugustel niitudel, nii kuivematel kui märjematel, vahel ka hõredates metsades.

Samas peab hapuoblikaid süües teadma, et hapu maitse annab oblikhape. See on aga mürgine ja võib suures koguses põhjustada küllaltki raskeid mürgistusnähte. See tugev hape teeb halba nii meie maole kui ka neerudele. Väliste nähtudena võib aga tekkida raske oksendamine ning peapööritus, kõhulahtisus ja õhupuudustunne. Nimetatud juhtudel tuleb kannatanule anda kiiresti mõnda kaltsiumisoola. Samamoodi mürgine on hapu oblikas koduloomadele, kelledest sagedamini esineb mürgistusi lammastel. Väiksemas koguses ja kuivatatult on oblikad siiski kõigile taimtoidulistele loomadele heaks toiduks. Ka inimesed võivad neid mõõdukalt tarbida täiesti ohutult.

Maa sees on hapu oblikal võimas juurestik. Õigemini on tal seal üks tugev risoom ja alles sellest lähtuvad rohked juurepuntrad. Risoomi abil, võib hapu oblikas ka paljuneda. Kuid samas valmib tal ka arvukalt seemneid. Huvitav on võib-olla teada, et oblika viljadeks on pähklid.

Tavaliselt ei tea inimesed kuigi kindlalt, milline taim on nüüd see õige hapu oblikas ja milline mitte. Nii peetakse hapu oblikaks iga hapu lehega enam-vähem oblika välimusega taime. Samas pole hapu oblika liigi kindlaks tegemiseks just paljut vaja teada. Esiteks tuleb vaadata taime lehe kuju. Hapu oblikal on see nooljas: lehe alumise otsa hõlmad ulatuvad rootsul labale kinnitumise kohast palju allpoole. Lehe alus on seega ühel sirgel kogu lehelabaga. Teiseks tuleb veenduda, et taime õisik oleks hõre. Tihe on ta aasoblikal. Noolja lehe vastand on aga odajas. See tähendab, et lehe alusel on hõlmad, mis on risti lehelaba peateljega. Nii moodustuks nagu odaots. Sellised lehed on näiteks väikesel oblikal. Aas- ja väikese oblika lehed pole ka nii hea maitsega, kui hapul oblikal.

Alikas: http://bio.edu.ee/taimedPakis 150 seemet

Klientide tagasiside: