Pakis - Monarda LEMON BEEBALM, LEMON MINT, tavaseeme

Hinnatud ravimtaim Monarda LEMON BEEBALM, LEMON MINT, tavaseeme

Monarda citriodora

Toode on laos

Hind: 2.45 €


Kogus:

Lisa ostukorvi
Mündiperekonna liige, ilusad lillad õiekobarad. Meelitab ligi mesilasi ja liblikaid. Tsitrusemaitselised lehed. Puhtimata seemed. Puhtimata seemet ei ole töödeldud ühegi keemilise, bioloogilise ega füüsikalise meetodiga. Seemne aretusprogrammis pole kasutatud GMO tehnikaid.

Külva maha kui öökülma oht on möödunud.

Idaneb 10-30 päeva.

Õitseb varasügisel. 

1) Niisuta külvianumasse pandud muld.

2) Sõelu mulla peale peenikest liiva ja niisuta see.

3) Seemned külva liivakihi peale.

4) Niisuta ja aseta peale toidukile (või kasuta minikasvuhoonet).

5) Külvid pane sooja ja valgesse kohta, näiteks lõunapoolsele aknalauale, aga ole ettevaatlik, sest liigne päike võib külvid kuivatada, see just ongi valgusidanejate puhul suurimaks ohuks.

Sügise kaunid õied

18. september 2012 Eesti Päevaleht

Urmas Laansoo, Tallinna Botaanikaaed

Sügis ilmutab end kaunite õitsejate kaudu. Niisuguseid hiliseid õitsejaid jätkub veel oktoobrissegi. Monardat (Monarda) kutsutakse teistes keeltes hobusemündiks. Monarda perekonda kuulub 16 liiki taimi huulõieliste (Labiatae) sugukonnas. Kõikide monardade kodumaa on Põhja-Ameerikas. Neid on nii üheaastaseid kui ka mitmeaastaseid liike. Eestis kasvatatakse kõige sagedamini aedmonardat (M. didyma) ja toruõielist monardat (M. fistulosa) ning nende sorte. Harvem võib meie aedades näha ka täpilist monardat (M. punctata), sidrunmonardat (M. citriodora) jt liike.

Monarda on vähenõudlik ja sõbralik taim. Ta õitseb kaua ning lõhnab meeldivalt. Sobib kasutada teena ja liharoogade maitsestamiseks.

Õitsemise ajal on monarda hea korje- ja toidutaim liblikatele, mesilastele ja kimalastele. Eestis on kõige tuntumad kärepunaste õitega aedmonarda „Cambridge Scarlet” ja ereroosade õitega „Croftway Pink”. Uued sordid on maheroosade, elektriroosade, tumelillade ja paljut teist tooni õitega. Kuni meetrikõrguste sortide kõrval on uuemad sordid hoopis madalamad ja kompaktsemad. Niisugused 25–40 cm kõrgused uued monardasordid on „Petite Delight”, „Pink Lace” jt. Monarda perekonna omapäraks on rikkalik õitsemine, neljakandilised varred ja vaid kaks tolmukat igas õies.

Monarda on vähenõudlik, pikaealine ja pika õitsemisajaga taim. Ta sobib hästi ka väikelastega pere aeda, sest ei torka, kõrveta ega ole mürgine. Taime paljundamine on samuti lihtne. Kevadel või sügisel kaevatakse vana taim peenrast välja, jagatakse väiksemateks osadeks ja istutatakse sobivasse paika. Rohkem meeldib monardale siiski päiksepaisteline, parasniiske ja viljaka pinnasega paik. Mujal maailmas kasvatatakse teda ka seemneõli saamiseks toiduaine- ja parfümeeriatööstuse tarbeks. Monardat kasutatakse rahvameditsiinis külmetuse puhul ja toruõielise monarda leotist isegi kahjuritõrjeks.

Monarda maitsetaimena

Monarda sisaldab haruldasi eeterlikke õlisid, C-vitamiini, karotiini, mineraalaineid, parkaineid, fütontsiide jt kasulikke aineid. Köögis võib lisada maitseainena lihatoitudele, eriti sealihale. Värskeid lehti ja õisi võib lisada salatitesse, puuviljatoitudesse ja hoidistesse (kompotti) ning booli. Soomes lisatakse seda teesegudesse, kasutatakse kokteilide jm toitude valmistamisel. Võib kasutada ka igapäevateena, seejuures on see tee ka väga maitsev. Tavalist teed võib monardalehega maitsestada. Monardalehti võib lisada mahladele või veinidele Allikas: maaelu.postimees.eePakis 100 seemet

Klientide tagasiside: