Pakis - Monarda LEMON BEEBALM, LEMON MINT

Monarda LEMON BEEBALM, LEMON MINT

monarda citriodora

Toode on laos

Hind: 2.15 €


Kogus:

Lisa ostukorvi
Mündiperekonna liige, ilusad lillad õiekobarad. Meelitab ligi mesilasi ja liblikaid. Tsitrusemaitselised lehed.

Külva maha kui öökülma oht on möödunud.

Idanev 10-30 päeva.

Õitseb varasügisel. 

Sügise kaunid õied

18. september 2012 Eesti Päevaleht

Urmas Laansoo, Tallinna Botaanikaaed

Sügis ilmutab end kaunite õitsejate kaudu. Niisuguseid hiliseid õitsejaid jätkub veel oktoobrissegi. Monardat (Monarda) kutsutakse teistes keeltes hobusemündiks. Monarda perekonda kuulub 16 liiki taimi huulõieliste (Labiatae) sugukonnas. Kõikide monardade kodumaa on Põhja-Ameerikas. Neid on nii üheaastaseid kui ka mitmeaastaseid liike. Eestis kasvatatakse kõige sagedamini aedmonardat (M. didyma) ja toruõielist monardat (M. fistulosa) ning nende sorte. Harvem võib meie aedades näha ka täpilist monardat (M. punctata), sidrunmonardat (M. citriodora) jt liike.

Monarda on vähenõudlik ja sõbralik taim. Ta õitseb kaua ning lõhnab meeldivalt. Sobib kasutada teena ja liharoogade maitsestamiseks.

Õitsemise ajal on monarda hea korje- ja toidutaim liblikatele, mesilastele ja kimalastele. Eestis on kõige tuntumad kärepunaste õitega aedmonarda „Cambridge Scarlet” ja ereroosade õitega „Croftway Pink”. Uued sordid on maheroosade, elektriroosade, tumelillade ja paljut teist tooni õitega. Kuni meetrikõrguste sortide kõrval on uuemad sordid hoopis madalamad ja kompaktsemad. Niisugused 25–40 cm kõrgused uued monardasordid on „Petite Delight”, „Pink Lace” jt. Monarda perekonna omapäraks on rikkalik õitsemine, neljakandilised varred ja vaid kaks tolmukat igas õies.

Monarda on vähenõudlik, pikaealine ja pika õitsemisajaga taim. Ta sobib hästi ka väikelastega pere aeda, sest ei torka, kõrveta ega ole mürgine. Taime paljundamine on samuti lihtne. Kevadel või sügisel kaevatakse vana taim peenrast välja, jagatakse väiksemateks osadeks ja istutatakse sobivasse paika. Rohkem meeldib monardale siiski päiksepaisteline, parasniiske ja viljaka pinnasega paik. Mujal maailmas kasvatatakse teda ka seemneõli saamiseks toiduaine- ja parfümeeriatööstuse tarbeks. Monardat kasutatakse rahvameditsiinis külmetuse puhul ja toruõielise monarda leotist isegi kahjuritõrjeks.Pakis 50 tk