Pakis - Koirohi, tavaseeme

Parasiitide vastu Koirohi, tavaseeme

Artemisia absinthium


Hetkel läbimüüdud
Koirohi on mitmeaastane taim mis võib kasvada veidi üle meetri kõrguseks. Koirohtu on kasutatud sooleparasiitide väljaajamiseks ja uriinierituse soodustamiseks. Puhtimata seemed. Puhtimata seemet ei ole töödeldud ühegi keemilise, bioloogilise ega füüsikalise meetodiga. Seemne aretusprogrammis pole kasutatud GMO tehnikaid.

Koirohtu (Artemisia absinthium) on lihtne eristada teistest selle perekonna pujudest tema kaugelt äratuntavate hõbehallide lehede ja varte poolest. Samuti lõhnab taim mõrkjas-kirbelt. Lõhn on eriti tugev mistahes taime osa sõrme vahel muljudes.

- Seeme külvake märtsis külvikasti.


Valgusidaneja. 

1) Niisuta külvianumasse pandud muld.

2) Sõelu mulla peale peenikest liiva ja niisuta see.

3) Seemned külva liivakihi peale.

4) Niisuta ja aseta peale toidukile (või kasuta minikasvuhoonet).

5) Külvid pane sooja ja valgesse kohta, näiteks lõunapoolsele aknalauale, aga ole ettevaatlik, sest liigne päike võib külvid kuivatada, see just ongi valgusidanejate puhul suurimaks ohuks.

 


- Seeme on valgusidanev, külvisekatet ei tehta.
- Teine võimalus on külvata sügisel mullapinnale – suruge seeme kinni, ja nii ta lähebki talve alla. Idanema hakkab alles kevadel.
- Kolmas võimalus on taime jagamine. Samuti võib võtta emataimelt juurekaelal olevatest pungadest tekkinud võsusid ja need juurutada.

Koirohi on mitmeaastane taim mis võib kasvada veidi üle meetri kõrguseks. Kobaraisse koondunud tillukesed õied on helekollased. Õitsema hakkab koirohi juulis ja jätkab seda septembrini.

Kuigi looduslikult kasvab taim kõrgematel kinkudel, teeservades ja põllupeenrail (eriti levinud on taim Lääne–Eestis ja saartel), saab teda edukalt kasvatada ka koduaias. Minul on taim aias kasvanud aastaid.

Kasvukohaks eelistab veidi kuivemat ja päikesepaistelist kohta. Mulla suhtes pole koirohi eriti nõudlik, küll aga ei talu ta liigniisket kasvukohta. Seetõttu tuleb aeda istutamisel jälgida, et taim ei jääks kasvama kohta, kus kevadel seisab kaua lumesulamisvesi või kogunevad rohked vihmaveed.

Vihmasema suvega on taim hõbedaselt rohekas, hästi kuiva ja kuuma suvega on taim üleni hõbehall, roheline värvus on vaevumärgatav. Koirohtu saab paljundada nii seemnetega kui puhma jagamise teel.

Ravimiks korjata taime õitsvaid latvu ja lehti. Nagu ikka ravimtaimede korjamisel jälgida, et see toimuks päikesepaistelise ilmaga ja hommikupoole, peale kaste kuivamist. Säilitamiseks olen koirohtu kimpudena kuivatanud õhurikkas kohas kuid päikese eest varjatuna ja väikestes kogustes ka sügavkülmutanud.

Koirohi kuulub mitmete alkohoolsete jookide, nagu vermut ja absint koostisse. Kirjanduse andmeil sisaldab koirohi eeterlikke õlisid, mõruainet, parkainet, absinthiini, orgaanilisi happeid. Ravimtaimena saab koirohust abi mitmesuguste hädade korral, nagu – seedimiskorratus, kõhugaasid, kõhulahtisus ja –kinnisus, sooleparasiidid, täid, külmetus, valulik menstruatsioon, kõhukrambid. Seedetrakti tegevuse ja isu parandajana on samuti temast abi. Allikas: maakodu.delfi.ee

 

Koirohu imetegudest saadi palju kasu juba tuhandeid aastaid tagasi, nii vanas Egiptuses kui ka antiikaja Kreekas ja Roomas. Tal on olnud läbi aegade peamiselt kolm laia kasutusala. Esiteks on ta asendamatu ravimtaim. Teiseks on ta suurepärane vahend koide, prussakate ja kirpude tõrjes. Ja kolmandaks on ta väga hea tooraine veini- ja likööritööstuses. Koirohu abil valmistatakse selliseid mõrusid jooke nagu vermut ja absint. Eks need ole samasuguse toimega, nagu enamik alkohoolseid jooke, kuid koirohi mõjub nende jookide liigsel tarbimisel mürgina. Nii võivad tekkida lihaste krambid, peavalu ja isegi pöördumatud ajukahjustused. Seetõttu on mitmetes Euroopa riikides absindi valmistamine keelatud, näiteks Saksamaal, Prantsusmaal ja Sveitsis. Samadel põhjustel ei või liialdada ka koirohuga ravimisel. Kindlam on seda teha arsti ettekirjutuste kohaselt.

Targa inimese käes mõistlikult kasutades võib aga koirohust saada imerohi. Koirohutee tõstab söögiisu, vähendab soole- ja maogaase, teeb seedimise korda ja kõrvaldab kõhulahtisuse või pideva kõhukinnisuse. Samuti saab koirohust abi maksahaiguste ja ainevahetushäirete korral ning ta kaotab ka halva suuleha. Koirohtu on kasutatud sooleparasiitide väljaajamiseks ja uriinierituse soodustamiseks, vahel isegi abordi esilekutsumiseks. Just aborti tehes ongi kõige sagedamini satutud eluohtlikusse seisundisse. Koirohu vänge lõhn on aga ergutava toimega. Nii võib juba üpris vanadest ürikutest lugeda, et kui tahetakse pikemat rännakut ette võtta, siis tuleb väsimuse peletamiseks kingadesse koirohtu raputada. Allikas: bio.edu.ee/taimed



Pakis 200 seemet

Klientide tagasiside: