Pakis - Siilkübar, punane päevakübar PURPLE EMPEROR - seemned

Populaarne ravimtaim Siilkübar, punane päevakübar PURPLE EMPEROR - seemned

E. purpurea, syn. Rudbecia purpurea


Hetkel läbimüüdud
Ehk purpur-siilkübar, ehk punane päevakübar. Kaunis püsik, õitseb suvel pikka perioodi vältel. Kasutatakse ravimtaimena. Mesilaste ja liblikate lemmik! Taimed kasvavad 40-50cm kõrguseks.

Siilkübar (Echinacea)

Korvõieliste (Compositae) sugukonnast pärinev taimeperekond ca 9 liiki kõrgeid ja poolkõrgeid suvelõitsevaid püsikuid, mis looduslikult kasvavad Põhja-Ameerika lõuna ja idaosas. Siilkübarad levivad risoomide abil ning võivad pärast istutamist mõnede aastate möödudes hõivata üsna suure kasvuala. Siilkübaraid on aegade jooksul laialdaselt kasutatud rahvameditsiinis ravimtaimena. Peamiselt on kasutatud juureekstrakte immuunsüsteemi tugevdamiseks. Siilkübara tinktuur suurendab organismi vastupanuvõimet nakkustele. Eriti kiidetakse seda, et siilikübar tugevdab immuunsust ja aitab hästi viirusnakkuste vastu. Ravimina kasutatakse ka taime maapealset osa: õisikuid, lehti ja varsi. Siilkübarad kasvavad jõudsasti mõõduka kliimaga parasvöötmes, eelistavad avatud päikeselist paika ja hea läbilaskvusega huumuserikast ja suvisel ajal niiskust hoidvat pinnast. Paljundatakse puhma jagamisega või seemnetega. Seeme vajab idanemiseks üsna kõrget temperatuuri, 20...25ºC. Külvatakse mulla pinnale ning külv kaetakse kuni tärkamiseni musta kilega või paberiga. Idanemine võib kesta kuni kaks nädalat. Seepärast arvestage külviaja valikul, kas tahate taimi pikeerida või soovite istutada külvikastist otse avamaale. Kui seemet on palju, võib mai teisel poolel proovida ka avamaakülvi teha.

Punane siilkübar (E. purpurea, syn. Rudbecia purpurea) on tuntud ka kui purpur-siilkübar ja punane päevakübar. Ta on tugevate, püstiste väheharunenud varte ja tumeroheliste karedate lehtedega taim. Kõrgus põhiliigil 80...100 cm ja õitseb juuli keskelt sügiskülmadeni. Korvõisikud on olenevalt sordist läbimõõdus 10...13 cm ja värvus varieerub valgest heleroosa, oranži ja punakaspruunini. Siilkübar kasvab peaaegu igasuguses aiamullas, kuid õitseb paremini päiksepaistelises parasniiskes kasvukohas ja huumusrikkas mullas. Soovitav on ümber istutada ja jagada 4-6 aasta järel. Rühmiti istutamise korral taimede vahekauguseks jätta 30...40 cm. Taimed on paljudele kahjurputukatele ebameeldivad, mistõttu putukkahjustusi tuleb purpur siilkübara puhul äärmiselt harva ette. Sordivalik on viimastel aastatel muutunud üsna rikkalikuk. Allikas: aiasober.eePakis 20 seemet