Pakis - Kõva mais- FIESTA - seemned

Kõva mais- FIESTA - seemned

Zea mays


Hetkel läbimüüdud
See hämmastavalt ilus mais on suurekasvuline (2m) ja vajab üsna varast külvi, et valmida. Valmides on tõlvikus purpursed, kollased, kuldsed, mustad ja valged värvid. Palju kasutatakse seda maisi just kuivatatult dekoratsiooniks.

Nipp: istuta maisi juurde oad. Oad meelitavad ligi putukaid, mis söövad maisi ohustavaid kahjureid nagu tirdilised, surulased ja poilaseid.

Taimed kasvatage ette

Mais armastab sooja ja päikest ning on suhteliselt põuakindel, veevajadus suureneb vaid õitsemise ja viljade kasvatamise ajal. Sobivaim kasvukoht on soe tuulte eest kaitstud lõunakallak. Muld olgu kerge ja sügavalt haritud, külmal märjal raskel savimullal ta kasvada ei taha.

Eesti lühikesel jahedal suvel maisiterad üldjuhul ei jõua valmida. Selleks et suve lõpus ikkagi saaks tõlvikutega maiustada, võiks istikud ette kasvatada. Kindlasti soovitan ette kasvatada aga värvilise tõlvikuga sordid, muidu ei jõua need sügiseks värvuda.

Mina kasvatan taimed ette külmkasvuhoones. Leotan seemneid enne külvi umbes ööpäeva, siis idanevad nad 2–3 päeva kiiremini. Külvan seemne pottidesse ja kasvatan seal 3–4 nädalat.

Välja saab maisitaimed istutada mai teisel poolel pärast öökülmaohu möödumist. Istikud võiksid siis olla vähemalt ühe kuu vanused, nii on lootust korjata sügisel valmis tõlvikuid.

Maisile meeldib väga mulla kobestamine, esimest korda võiks seda teha 10 cm sügavuselt juba siis, kui taimel on 3–4 lehte. Kobestamise ajal on soovitatav eemaldada ka liigsed külgvõrsed. Maisi juurestik on tugev ning sageli tungivad juured maapinnale. Seda väldib muldamine.

Mais on risttolmleja, seepärast on kasulik tuulevaestel päevadel taimi raputada, et soodustada tolmlemist.

Maitsvaim piimküpsuses

Suhkrumais kasvab 0,8–3 m kõrguseks, moodustades ühe põhivarre ja 2–4 kõrvalharu. Lineaalseid lehti on tavaliselt 11–19. Emasõisikud asuvad lehekaenaldes, isasõisikud ladvaosas. Taim õitseb kuni 10 päeva.

Küps tõlvik on tavaliselt umbes 24 cm pikkune, kuid on ka poole lühema viljaga sorte – 10–15 cm. Kujult võib tõlvik olla silindriline või koonuseline.

Ühel tõlvikul on keskmiselt 8–16, mõnikord ka 32 rida terasid. Üks taim kasvatab sõltuvalt sordist 1–3 tõlvikut, eriti palju tõlvikuid annab aga minimais.

Kõige maitsvamad on tõlvikud piimküpsuse faasis, kui terad alles paisuvad ja on mahlakad. Selleni kulub sõltuvalt sordist 80–150 päeva.

Piimküpsuse tunneb ära selle järgi, et terad on läikivad ja siledad ning nende read puutuvad omavahel tihedalt kokku. Kui terad muutuvad kortsuliseks, on kuivad ning klaasjad, siis on need ülevalminud. (Maakodu.ee)Pakis 5 seemet